Zelenszkij máris kitalálta, hogyan hasznosíthatná észak-koreai foglyait
A két elfogott katona közül az egyik azt nyilatkozta, hogy vissza akar térni Észak-Koreába, míg a másik inkább Ukrajnában maradna.
Kim Dzsongun gazdasági terveket vázolt fel észak-koreai pártvezetőnek, annak érdekében, hogy elősegítsék az ország kilábalását az elhúzódó koronavírus-válságból – írta meg az AP alapján a Marker Watch.
Az észak-koreai állami hírügynökség szerint a mostani egyeztetések apropóját a párt központi bizottságának június elejére tervezett ülése adja. Kim terveit nem részletezték, de leírták, hogy „kézzelfogható változásokat” kívánnak elérni a gazdaság és az emberek életkörülményeinek stabilizálása érdekében.
A Munkáspárt legutóbb februárban tartotta a Központi Bizottság tagjainak plenáris ülését, amikor Kim megrótta az állami vállalatokat, hogy az éves terv teljesítése miatt „passzív és önvédő tendenciák” érvényesülnek.
Az észak-koreai gazdaság évtizedek óta rosszul menedzselik, melyet súlyosbítanak a nyugati országok által kivetett szankciók és a koronavírus-járvány. Dél-koreai források szerint nincs jele annak, hogy Észak-Korea könnyítene a világjárvány kezdetén bevezetett határellenőrzésen, hogy ezáltal további ipari és mezőgazdasági anyagokat importálhason a termelés fellendítése érdekében.
Végetért a diplomáciai enyhülés időszaka is
A nehézségek miatt Kim egy idén korábban megtartott központi bizottsági ülésen jelezte is, hogy kitartást kér az emberektől, illetve bejelentette, hogy nagyobb állami ellenőrzést fognak érvényesíteni olyan területeken, mint a mezőgazdaság, illetve nagy hangsúlyt fektetnek a vegyiparra és a fémiparra. Utóbbi két szektort igen hátrányosan érintették a szankciók és a járvány.
Az év elején, a párt 2016 óta tartó első kongresszusán Kim arra buzdította embereit, hogy legyenek ellenállóbbak a gazdasági önellátásért folytatott küzdelemben, és felszólított a gazdaság feletti állami ellenőrzés megerősítésére, a mezőgazdasági termelés fellendítésére, valamint a vegyi anyagok és az acélipar fejlesztésének előtérbe helyezésére. Ezeket az ágazatokat kritikusan kimerítették a szankciók és a világjárvány közepette leállították a gyárakba a nyersanyagok behozatalát.
Fotó: MTI/EPA/KCNA